Neden sağlıklı olmalıyız? Her sabah yataktan dayak yemiş gibi kalkıyor, bütün grip salgınlarında sıranın size gelmesini mi bekliyorsunuz? Ağrı kesiciler çantanızdan eksik olmuyor mu? Bütün gününüz yarı uykulu, yarı uyanık halsizlik içinde mi geçiyor? Eminim eğlenecek enerjiyi bile bulamadığınız zamanalar oluyor. Ya da vücudunuz ile barışıksınız, bel çevrenizde biriken yağlar sizi rahatsız etmiyor mu?

Peki vücudunuzun da bu barışıklıktan haberi var mı?

Sağlığımız mutluluğumuzdan başarılarımıza her şeyi hem anlamlı hem de var kılan tek ölçüt. Yani sağlıksızken daha mutlu olmak daha başarılı olmak mümkün değilken, bütün amaçlarımıza ulaşmış olsak da sağlığımız kötü olduktan sonra bunların bir anlamı yok.

Hoşunuza gitse de gitmese de sağlığınıza iyileştirmeyi beceremiyorsanız hayatınızın herhangi bir alanında da daha iyi olmanız çok zor.

Daha iyi olmak istediğiniz alan mesleki başarılarınız da olabilir, daha iyi anne-baba olmak da olalabilir. Okulunuzu başarıyla bitirmek, eşiniz ya da sevgiliniz ile daha mutlu vakit geçirmek. Hayatımızda iyileştirmek istediğimiz şey ne olursa olsun, hepsi neden sağlıklı olmalıyız sorusu için bir cevap.

Tabii ki henüz sağlığımız ile alakalı her şeyi kontrol edebilecek durumda değiliz. Ama yine de vücudumuza çöp kutusu muamemelesi yapmamak bizim elimizde. Sadece yediklerimize biraz dikkat ederek ve biraz daha fazla hareket ederek sağlığımızı iyileştirmek elimizde.

Bir kaç hafta devam eden new year resolution’larından bahsetmiyorum. Hipokondriyak olmadan bunu hayatınızın merkezinize koymalısınız. İdeal vücut kitle endeksinize ulaşmak ve orada kalmak hedefiniz olsun ve her gün bunun için bir şeyleri daha farklı, daha iyi yapın. Daha sağlıklı beslenin, daha çok hareket edin, kendinizi düzenli olarak ölçümleyin. Buna gerçekten değeceğini göreceksiniz.

Neden Sağlıklı Olmalıyız?

Sadece beslenmenizde ve günlük hareket seviyenizde yapacağınız iyileştirmelerin size nasıl bir enerji vereceğini tahmin bile edemezsiniz. Daha iyi bir hayat istiyorsak sağlığımızı bir çok açıdan ele alıp bu açılarda daha iyi olmak için planlı olarak hareket etmeliyiz. Nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız sizi yürümenin faydaları’na giriş yaptığımız Mutluluğu, Üretkenliği, Yaratıcılığı Arttıran Tek Bir alışkanlık yazımıza alalım.

Daha iyi bir hayat yaşamak için daha iyi olmak istiyorsanız şimdi abone olun.
Takipçilerin ve değer verdiğin kişilerle bu yazıyı paylaş: