Bundan 2.400 sene önce Hipokrat’ın insanın en iyi ilacıdır dediği “yürümek” için yeterli önemi vermiyoruz. Hipokrat burda sadece sağlık açısından yürümenin faydalarına dikkat çekmiş olsa da yapılan araştırmalar gösteriyor ki yürümenin faydaları hayatımıza her açıdan etki ediyor. Bir önceki yazımda bahsettiğim daha fazla hareket etmek  konusunda nereden başlamalıyım diye düşünüyorsan muhtemelen en iyi seçenek günlük rutinine düzenli yürüyüşleri eklemek. Öyle ki bu yürüyüşleri günlük iş yaşamımınızın bir parçası yapmak da oldukça iyi bir fikir.

Yürümenin faydaları:

1. Yaratıcılığınızı Arttırır

2014 yılında Stanford Üniversitesi’nde yapılan bu çalışmaya göre  yürüyüş, katılımcıların yaratıcılığını %60 oranında arttırmaktadır. Eğer masa başında çözemediğiniz sorun ya da beklemenize rağmen gelmeyen ilham perileriniz varsa  15 – 20 dakikalık yürüyüşlere şans verin.

2. Üretkenliğinizi ve Konsantrasyonunuzu Arttırır

Steve Jobs’tan Mark Zuckerberg’e, Nietzsche’den Beethoven’a, Sigmund Freud’a kadar tanıdığımız birçok mükemmel insanın ortak noktası toplantılarını yürüyerek yapmaları. Yürüme toplantılarının bu kadar yaygın olmasının tabii ki bir sebebi var.

Yürürken gözleriniz bilgisayar ekranınıza sabitlenmez, cep telefonunuza dalıp gitmezsiniz. Odanıza, alanınıza girip çıkara odaklanmanıza engel olan iş arkadaşlarınız yürürken sizi dağıtamaz. Ayrıca yürümek beyin hücreleri arasında yeni bağlantılar kurulmasını sağlıyor ve bu da sizin daha yüksek kapasitede daha iyi düşünmenize olanak sağlıyor.

Sıkıldığınız bir anda cep telefonunuzu elinize alıp instagram feed’inizi yenilemektense 15 dk’lık bir yürüyüşe çıkmanız günün devamını çok daha odaklanmış halde geçirmenize yardımcı olacaktır.

3. Modunuzu Yükseltir ve Rahatlatır

İşimizi ne kadar seversek sevelim stres, hayatımızın büyük bir parçası. Stresi yok etmek neredeyse imkansız. Ama stres seviyemizi yönetmek günümüz iş hayatındaki en önemli soft skill’lerden biri. Ve yürümek bize tam olarak bu yeteneği kazandırabilir. Yapılan çalışmalar 30 dakikalık yürüyüşlerin depresyona girmeyi engellediğini de gösteriyor.

Hepsinden öte dikkat dağıtıcı unsurlar olmadan kendinizle başbaşa kalmak günlük kaygılarınızdan ve sorumluluklarınızdan sizi uzaklaştırarak çok daha huzurlu olmanıza fayda sağlayacak.

Bonus:  Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir ve Göbeğinizi Küçültür

Teknolojinin hayatımızdaki yeri arttıkça oturarak yapabildiğimiz şeylerin sayısı da arttı. Atalarımız her gün onlarca kilometre yürürken bugün insanların büyük bir kısmı günde 1.000 adım bile atmıyor.

Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmaya göre günde 20 dakikalık tempolu yürüyüş, erken yaşta ölme riskini yarı yarıya azaltıyor. Harvard Üniversitesi’nin sitesindeki Sağlığınıza Doğru Yürüyün makalesinde ise kalp krizi ve felç riskini azalttığından bahsediliyor.

Kilo vermeye nereden başlamalıyım derseniz reklamların söylediğinin aksine bilim kesinlikle ilk adım olarak yürüyüşü tavsiye ediyor.  Özellikle bel bölgesindeki yağlara etki eden yürüyüşten başka bilinen bir egzersiz yok. Yani mekik çekmenin bile bel bölgenizdeki yağları eritmede bir fonksiyonu yokken yürüyüşün faydaları mevcut.

Hollywood yıldızlarının kişisel antrenörlerinden birinin röportajında göbeği küçültmek için her gün en az 10 bin – 15 bin adım atılmasını tavsiye ettiğini okumuştum. Kendi -20 kg’lık yolculuğumda da yürümenin önemini fazlasıyla anladım, bunu daha sonra ayrıntılı anlatacağım.

Daha iyi bir hayat yaşamak için daha iyi olmak istiyorsanız şimdi abone olun.
Takipçilerin ve değer verdiğin kişilerle bu yazıyı paylaş: