Daha iyi olmak kolay değil. Zamanınızı alacak, enerjinizi alacak. Üstelik kararlılık, dayanıklılık ve disiplin istiyor. Neden kendimizi geliştirmeliyiz ki o zaman?

Zaten gün boyunca çalışmaktan değil belki ama ofis içi çekişmelerden yorulmuşsun. Evine geldiğinde arkana yaslanıp televizyon izlemek tabii ki çok daha kolay. Ne kararlılık istiyor ne azim. Milyonlar da böyle yaşayıp gidiyor zaten, sen de çok şikayetçi değilsin. Peki neden daha iyi olmayı kendine dert edineceksin ki? Neden kendimizi geliştirmeliyiz? Neden bugün elinden gelenin en iyisini yapmalısın? Neden yarın bugünden daha iyisini ortaya koymalısın?

Neden Kendimizi Geliştirmeliyiz?

Cevabı aslında çok basit; çünkü insansın.
Çünkü belimizi doğrultup, iki ayak üstünde kalkmak yetmedi, taşları yonttuk yetmedi, cilaladık yetmedi. Metalleri birbirine karıştırdık, yıkılmaz eserler yaptık. Dünyanın çevresini saatler içinde turladık yetmedi, Ay’a gittik yetmedi.
Sadece insan olman gerçeğinden dolayı eğer bir şeyleri daha iyi yapmayı dert edinmediğin sürece kendini üstesinden gelemediğin, sonsuz bir tatminsizlik içinde buluyorsun. Bu gerçeği görmezden gelme yeteneğini geliştirmiş olabilirsin, belli bir zaman tatminsizliğinin farkına varmadan kalabilirsin. Ama bu duygu her zaman geri gelir, genelde en beklemediğin anda.
Aniden hayat içindeki gerçek statünün farkına varırsın.
İşte burdasın. Hemen hemen boşa harcanmış bir hayat. Dışarıdan bakınca hiç de fena durmayan hayatın, like’ını esirgemeyen arkadaşların, rol model olarak kendini değil başkalarını örnek gösterdiğin çocuğun vardır ama içeriden baktığındaysa yorgunluk, tükenmişlik, enkaz. Modern insanın en büyük sorunlarından biri olan bu içsel çöküş, en temelde kendi kimyamıza karşı çıktığımızdandır. Neden kendimizi geliştirmeliyiz bu noktada çok önemli bir rol oynuyor.
Mihaly Csikszentmihalyi‘nin Flow isimli kitabına göre belki de seni hayata bağlayacak meydan okumaların eksik, belki de  Henepola Gunaratana’nın  Mindfulness in a Plain kitabına göre egon farkındalığının önünde. Charles Duhigg’in Power of Habits kitabından yola çıkarak alışkanlıklarını iyileştirmeliyiz belki.
Daha mutlu, daha huzurlu, daha sağlıklı, daha varlıklı bir hayat için 10 yıldan uzun sürede okuduğum yüzlerce kitaptan öğrendiklerimi anlatacağım bu blogu takip et.
Daha iyi bir hayat yaşamak için daha iyi olmak istiyorsanız şimdi abone olun.
Takipçilerin ve değer verdiğin kişilerle bu yazıyı paylaş: