Daha önce kendinize yeni yıl hedefleri koymuş muydunuz?

Spora başlamak, bol su içmek, zayıflamak, yeni bir hobi bulmak… Peki koyduğunuz bu hedefleri ne zaman unuttunuz? Yeni yıl gecesi 10’dan geriye sayarken mi? Ocak ayı sonunda mı?

Yapılan bir araştırmaya göre insanların sadece %9’u yeni yıl hedeflerine bağlı kalıyor.

Bu İngilizce dünya’da new year resolution olarak bilinen tabirin tam bir Türkçe karşılığı yok ama Yeni Yıl Hedefleri en azından ne olduklarını anlatmak için yeterli.

Hedef koymak benim hayatımda çok önemli bir yer tutuyor. Günlük, haftalık, aylık, yıllık süreli kendime yeni hedefler koyup bu hedeflerin peşinden koşuyorum ama bunların içinde yeni yıl hedeflerini en çok seviyorum. İnsanın hayatında değiştirmek, geliştirmek ya da hayatından çıkarmak istediği şeyleri düşünmesi için çok iyi bir fırsat.

Bu nedenle hem kendime hem size ilham vermesi için 100 farklı yeni yıl hedefinden oluşan yeni yıl hedefleri listesini oluşturdum. Ancak bu yeni yıl hedefleri listesini paylaşmadan önce hedef belirlemenin öneminden de biraz bahsetmek istiyorum.

Yeni Yıl Hedefi Belirlemenin Önemi

Hedefleri başarmak kolay değil. Zamanınızı alacak, enerjinizi alacak. Üstelik kararlılık, dayanıklılık ve disiplin istiyor.

Zaten gün boyunca çalışmaktan değil belki ama ofis içi çekişmelerden yorulmuşsun. Evine geldiğinde arkana yaslanıp televizyon izlemek tabii ki çok daha kolay. Milyonlarca insan böyle yaşayıp gidiyor zaten, sen de çok şikayetçi değilsin. Peki neden hedef koymayı kendine dert edineceksin ki?

Cevabı aslında çok basit; çünkü insansın.

Çünkü belimizi doğrultup, iki ayak üstünde kalkmak yetmedi, taşları yonttuk yetmedi, cilaladık yetmedi. Metalleri birbirine karıştırdık, yıkılmaz eserler yaptık. Dünyanın çevresini saatler içinde turladık yetmedi, Ay’a gittik yetmedi.

Bu bizim doğamızda var. Bunu ben yaptım, bunu ben başardım dediğimiz şeylerin olması gerekiyor hayatımızda.

İşte mutlu bir hayatın anahtarı olan bu başarılara ulaşmanın ilk adımı hedef belirleme. Hedef belirlemeden başarılı olunmuyor mu? Tabii ki olunuyor ama şimdi sayacağım nedenlerden dolayı hedef belirlemeden yaşamak nişan almadan ok atmaya benziyor. Belki isabet eder, büyük ihtimalle etmez.

Peki o zaman hedef koymak neden önemli?

1. Odaklanmanızı Sağlar

Arkadaşlar hayat gerçekten çok yoğun. Bütün gün yapacak bir şey bulamıyor olsanız bile hayat çok yoğun. Gözünüzün gördüğü her yerde sizin dikkatinizi çekmek isteyen reklamlar, haberler, arkadaşlar var. Doğru belirlenmiş yazılı hedeflerimizin olması, bu dikkat dağıtıcı dünyada ideal hayatımızı, amaçlarımızı hatırlamanın en güzel yolu.

Hayallerimizi, yapmak istediklerimizi hedef olarak koymadığımız sürece birçoğu yıllarca ama yıllarca “aslında şunu yapsam ne güzel olur.” Düşüncesiyle kalıyor.

Paydos saati gelmedi gitti diye düşünürken bir de bakıyoruz ki koca bir hayat akıp gitmiş. Bu hayat akıp gitmesin, bu hayatta ben şunu şunu yaptım demek istiyorsanız düzenli olarak kendinize hedefler belirlemenizi öneririm.

2. Hedefler ilerlemelerinizi ölçmenize olanak sağlar

Hedeflerinizi doğru bir şekilde belirlediğinizde hedefinize giden yolun neresindesiniz, hedefinize ulaşmanız için daha ne kadar çalışmanız gerekiyor ölçebiliyor olacaksınız. Hedefleriniz “Daha sağlıklı olmak, spor yapmak, kitap yazmak” şeklinde olduğu sürece asla başarılamayacaklar. Doğru bir şekilde hedef belirleme konusunu da yeni yıl hedefleri listesi ile birlikte paylaşacağım.

3. Doğru belirlenmiş hedefleri erteleyemezsiniz

Erteleme hatalığı maalesef beynimizin bir bug’ı. Bugünün işini yarına bırakmak hepimizi bir şeyler başarmaktan alıkoyan en önemli faktör. Sınavlara son gece çalıştık. İş hayatında sunumlarımızı son gece bitirdik. Bu eğitimde anlatacağım metodlarla 1 sene sonra ulaşmak istediğiniz hedef için yarın ya da 1 hafta sonra yapmanız gerekenler belli olacağı için beynimizin erteleyen bölgesi çalışmayacak.

4. Hedefleriniz sizi motive eder

Hayatınız boyunca sizi harekete geçiren bütün motivasyonlarınıza bakarsanız hepsinin bir şeyleri başarmak için olduğunu görürsünüz. Motivasyon eksikliği aslında hedef eksikliğidir. Hedefinizi doğru bir şekilde belirlediğiniz sürece onu başarmak için gerekli motivasyon da kendiliğinden gelecek.

İlham Alabileceğiniz 100 Yeni Yıl Hedefi

Hedef Belirleme

Hedef koymak, bu hedeflerimize ulaşmanın en önemli noktası. Ancak yanlış hedefler koymak bu hedeflerin hiçbir zaman başarılamaması ve farkına varmadan akıp giden bir hayat olarak bize geri dönüyor.

Gözlerimizi kapatıp neleri başarmak istediğimizi hayal etsek tabii ki birçok şey aklımıza gelecek. Ancak ben daha başarılı, daha iyi bir hayat için bu hedefleri kategorize etmenin hayatın farklı noktalarını atlamamak için önemli olduğunu düşünüyorum.

Bu sebeple hedeflerimi 6 farklı kategoriye ayırıyorum.

YENİ YIL HEDEFLERİ

  • sağlık
  • ilişkiler
  • kariyer
  • hayat
  • maddi konular ve
  • öğrenme

2020 şimdiye kadarki en iyi yılın olsun, hayatında yeni bir dönemin açıldığı yıl olsun istiyorsan bu 6 kategorinin tamamında en az 1 adet hedef belirleyin.

İlham alabileceğiniz 100 Yeni Yıl Hedefi’ni e-posta kutunuza gönderebilmem için bu formu doldurmanız yeterli. Hedefinize ulaşmanız için gerekli doğru hedef belirleme tekniklerini de aynı mail içerisinde paylaşacağım.

Not: Güncellemeler, Tanıtımlar gibi mail kutunuzdaki diğer sekmelere mailiniz geliyor. simdi@dahaiyisen.com mail adresini mailleriniz arasında aratarak maile ulaşabilirsiniz.

Yeni Yıl Hedefleri Listesini İndirmek İçin:

İlham alabileceğiniz 100 yeni yıl hedefi listesini indirmek için mail adresinizi yazın.

Takipçilerin ve değer verdiğin kişilerle bu yazıyı paylaş: